Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak (ne)používat iPod jako mobilní televizi?

28. 5. 2008
iTunes

Jak se dočtete v jiném mém článku, synchronizaci k iPodu má nastarosti program iTunes. Existují i jiné, ale těm se věnovat nebudu. iTunes pro vás zajistí to, že se soubory z počítače dostanou do iPODa. To je jeho hlavní poslání. Problém je v tom, že umí pracovat pouze s video formáty, které jsou kompatibilní a jiné prostě ignoruje. Jako nový natěšený uživatel se tak můžete "těšit" na to, že si žádný z vašich oblíbených DivX, XVid či WMV filmů na iPodovi prostě nepustíte!!!

Zmatek ve formátech
Všude na internetu najdete informace o tom, že iPod podporuje formát M4V, MP4, MOV a MPEG-4, co je dle mého názoru hóóóóódně zavádějící. MPEG-4 je totiž spíše specifikace než formát. Abychom si v této věci udělali jasno, budeme používat pouze dva popisy formátů. První je jednodušší, jmenuje se QuickTime a přípona jeho souborů je buď .mov nebo .qt. Druhý se správně jmenuje MPEG-4 Part 14, přípony mohou být M4V nebo MP4 a v tomto textu jej budu označovat jako MP4, aby se to nepletlo! :-) MP4 vychází z QuickTime a je rozšířený o specifikaci MPEG, která kromě tisíce jiných věcí řeší hlavně streamování videa přes Internet. U iPODů resp. u MP4 se ještě můžete setkat s něčím, co se jmenuje H.264, což je kompresní kodek, který se správně nazývá MPEG-4 Part 10 a iPOD by měl tuto specifikaci podporovat. Setkal jsem se i s tím, že tomu tak nebylo vždy. Zde platí, že "normalizace fungovala tak maximálně za Husáka" a ani tam to nebylo bůhví co.

Konverze obecně
Dřív než se začnete trápit, využijte fantastickou stránku VideoHelp.com, kde najdete odpovědi na všechny otázky týkající se videa, které jste kdy měli! Ušetříte spoustu nesmyslného hledání.

Konverze z MPEG4 do MPEG4 :-)
Opět zmatky. Jak jsme si vysvětlili v předchozím odstavci, MPEG4 je pouze specifikace formátu, který má mnoho verzí, mezi které patří stejně tak DivX jako MP4. Abychom tedy dostali cokoliv do formátu, který zvládá iPod, musíme mít aplikaci, která má odpovídající decoder (např. DivX) a encoder (MP4). Na Internetu jsem hledal spoustu řešení od těch obecných pro dekódování a enkódování libovolných formátů, až po specializované aplikace s přívlastkem "iPod format converter".

VirtualDub
Typickým představitelem první kategorie je klasický a oblíbený VirtualDub. Na začátku bylo slovo, tedy spíše (ne)logická úvaha, že když mám originální DivX decoder a H.264 encoder dle dané specifikace, tak to prostě musí fungovat. Bohužel ani po několikátém pokusu, pročítání různých diskuzních fór a opětovném zkoušení se mi tento způsob nezdařil. Jak jste již z předchozích článků poznali, jsem poměrně netrpělivý uživatel, který velmi rychle "odpadne" a proto jsem tuto cestu opustil a hledal specializované aplikace.

Free iPod Video Converter
Když jsem v Googlu zadal text "free ipod video converter", zobrazil se k mému překvapení na prvním místě odkaz na program přesně stejného jména od kohosi, kdo si říká JODIX. Jsem od přírody k podobným typům aplikací nedůvěřivý. Většinou se jedná o zapouzdřený spyware či malware a ty já nemusím. Stejně tak cokoliv, co je freeware je buď shareware nebo to prostě nefunguje. V tomto případě jsem byl překvapen a okouzlen zároveň. Nejen, že to funguje, ale ono to funguje jednoduše a ještě k tomu rychle. Málo tlačítek, mále funkcí, ale o to přece jde! Kliknete na "Add Files, zvolíte velikost videa a audia a dáte Start. Ano, to je opravdu všechno. Rychlost je vynikající (i ve srovnání s pokročilejšími aplikacemi - viz dále). Výsledný soubor má jen jednu drobnou nevýhodu - nezobrazí se správně preview ani v iTunes ani v iPodovi. Většinou se jedná o zelenou obrazovku s rozsypanými pixly. Nicméně vlastní video prezentace je v pohodě, takže proč do toho nejít? :-)

Konverze z MPEG2 do MPEG4
Výše zmíněná aplikace bohužel neřeší převod z DVD do iPODa. Toho můžeme dosáhnout klasickou cestou konverze DVD > DivX > MP4, ale to je přenejmenším nepohodlné zdlouhavé a při vícenásobné kompresi dochází ke snížení kvality, což samozřejmě u DVD nechceme. Proto je třeba opět hledat přímo/čaro/u cestu.

DVDFab Gold nebo Platinum ?
Vyzkoušel jsem aplikace DVDFab Platinum, která umí (kromě dalších věcí) převádět film z DVD přímo do iPoda a to včetně titulků. Pozor na rozdíly mezi Gold a Platinum a také nutnost dokoupit tzv. Mobile Option! Umožňuje také dvoukrokovou kompresi, která by měla být kvalitnější. Postup je jednoduchý vložíte DVD, vyberete konverzi do iPoda, zaškrtnete tituly, které chcete, nastavíte požadovanou kvalitu videa i audia, (ne)zaškrtnete titulky a dáte start. Funkčnost je ověřená a funguje bez problémů! Tato aplikace je bohužel placená a to tak, že hodně 49$. Na druhou stranu při současném kurzu USD/CZK :-))) Je to na vás, ale DVDFab Platinum bych rozhodně doporučil.

V dalším dílu bych chtěl upozornit na rozdíly mezi Movie a TV Show a některá doporučení k synchronizaci těchto souborů.

                                                                            Autor: Vrgulnik